čarobni okus VANILIJE

 

Zgodba o vaniliji je veliko daljša do našega poznavanja njene zgodovine. V Evropo je prišla v letu 1520, kot del Cortesejevega plena ''odkrivanja Mehike''. Tako je vanilija priplula skupaj z zlatom in čokolado in za seboj pustila nešteto mrtvih..iz knjige Ščepec rešitve 

 Čarobni okus vanilije sopoznali že Azteki, ki so jo uporabljali v plemeniti pijači XOCOLATL, izdelani iz zrn kakavovca, vanilije in medu. Iz te besede je kasneje nastala čokolada.

 

 

Španci so nasade vanilije skrbno varovali. Način pridelave in predelave je bil posebna skrivnost, dokler ni nekaj podtaknjencev končalo na otoku Burbon (danes Java). Vendar so bile rastline neuporabne, saj je vanilija zelo muhasta. Oprašijo jo lahko le kolibriji in posebne čebele iz Mehike. Na srečo je eden izmed sužnjev na plantaži iznašel posebno zašiljeno babmusovo palčko, s katero lahko prebije membrano in umetno opravi opraševanje. Tako je še danes. 

 

Cvetovi vanilije cvetijo le en dan, so zelo globoki in ozki ter morajo biti oprašeni zjutraj, če želimo da nastanejo stroki.

 

V velikih nasadih tako en opraševalec s palčko opraši ''le'' 1.000 cvetov na dan. Seveda mora človek do cvetov, ki so lahko nizko ali pa tudi nekaj metrov visoko.

 

Odvisno od pogojev stroki zorijo od 5 - 9 mesecev, nato jih ko začnejo rumeneti ročno poberejo.

 

Tako se komaj začne proizvodnja arome vanilije. Stroki nimajo nobenega vonja in arome. Če bi vam jih postregli bi najverjetneje mislili da imate na krožniku fižol.

 

Zdaj pride na vrsto proces sušenja in fermetiranja. Obrani plodovi se sprva namakajo v vodi, nato pa so za 15 dni izpostavljeni procesu fermetacije. Čez dan stroke sončijo, čez noč pa jih ovijajo da ohranijo toploto. S procesom fermentacije nastaja snov vanilin in aroma, ki jo poznamo. Po končani fermetaciji se začne nekaj mesečni proces naravnega sušenja. Pri tem stroki izgubijo 80 % prvotne teže. 

 

Ne moremo mimo vprašanja, kako so Azteki in Indijci vedeli kaj vse je potrebno početi, da pridobimo ta čaroben okus??

 

Povzeto iz knjige: Ščepec rešitve 

 

Povezane novice

 

 

Pozor vsem, ki obožujejo pregrešne užitke, najboljše med najboljšimi, življenjski slog prepreden z občasnimi vrhunskimi dobrinami z zavedanjem, da veš da imaš najboljše...

 

..predstavljamo vam 4 začimbe, ki predstavljajo Lamborginija, Dom Perignon, Prado in 5 karatne diamate med začimbami..ali z drugimi besedami 4 najbolj drage in prestižne začimbe na svetu. 

Stari Egipčani so uporabljali semena ekološkega kardamoma za beljenje zob in osvežitev daha.

 

Kitajska legenda pravi, da je cimet užival PengZua, ki bi naj doživel 888 let. Legenda pravi, da se je iz cimeta naredilo čudodelno vino, katerega samo ena kapljica bi bila dovolj, da telo obsije z zlatim sijajem.

text 1-92

    Piškotki za analitiko
    Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
    Piškotki za družabna omrežja
    Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
    Piškotki za komunikacijo na strani
    Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
    Piškotki za oglaševanje
    So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
    Kaj so piškotki?
    Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih